تبلیغات
انجمن مجازی دارو سازان جوان Young Phrmacist Community - نیتروگلیسرین/زیرزبانی
انجمن مجازی دارو سازان جوان Young Phrmacist Community
به یاد یك حس نوستالژیك؛ دارو خانه سانترال

پیوند ها

آرشیو

لینک ها

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
در مورد این دارو
نیتروگلیسرین برای كاهش آنژین صدری تجویز می شود. آنژین صدری درد قفسه سینه ای است كه مشخصاً كمتر ار 15 دقیقه طول می كشد و ناشی از خونرسانی ضعیف به ماهیچه قلبی است . این دارو در سه مورد مفید است و كاربرد دارد: (1) تخفیف یك آنژین صدری با مصرف دارو و پس از شروع درد، (2) جلوگیری از حمله قلبی با مصرف دارو و درست پیش از بروز حمله ، و (3) كاهش تعداد حملات با مصرف دائمی و منظم دارو. قرص های زیر زبانی نیتروگلیسرین ، قرص هایی كه در دهان بین لب یا گونه و لثه های فوقانی گذاشته می شوند، یا اسپری آئروسل كه در زیر زبان زده می شود، همگی حملات آنژینی را تخفیف داده یا از آن ها جلوگیری می كنند.
چگونگی مصرف
دارو را درست مطابق تجویز پزشك مصرف كنید. اگر مطمئن نیستید كه چه شكلی از دارو را مصرف می كنید، قبل از استفاده از دارو با پزشكتان مشورت كنید. هر شكل از نیتروگلیسرین دستور مصرف خاص خودش را دارد:
قرص زیر زبانی نیتروگلیسرین برای تخفیف یا جلوگیری از درد حمله آنژین مصرف می شود. این قرص ها را نباید بلعید، خردكرد، یا جوید، بلكه باید در زیر زبان یا میان لب یا گونه و لثه ها فوقانی قرار داد. وقتی قرص را در محل قرار داده اید، سیگار نكشید و چیزی نخورید و ننوشید. با آغاز درد آنژینی ، بنشینید و یك قرص را زیر زبان یا بین گونه و لثه بالایی قرار دهید. اگر احساس غش ، سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم داشتید، چند نفس عمیق بكشید و سرتان را بین دو زانوی تان نگه دارید تا اینكه این احساس ار بین برود. می توان هر 5 دقیقه تا دو بار دیگر دارو را تكرار كرد. اگر پس از 15 دقیقه با مصرف 3 قرص دردتان برطرف نشد، با پزشكتان یا یك مركز فوریت های پزشكی تماس بگیرید، یا از كسی بخواهید شمارا فوراً به یك بخش فوریت های پزشكی برساند. اگر نیتروگلیسرین را برای پیشگیری از حمله آنژینی مصرف می كنید، 15-10 دقیقه پیش از هر فعالیت تنش زایی كه قبلاً هم موجب حمله می شده است یك قرص زیر زبان بگذارید. نیتروگلیسرین در معرض هوا، گرما، و رطوبت فاسد می شود. پنبه داخل ظرف دارو را پیش از اولین استفاده دوراندازید و در ظرف را محكم ببندید. دارو را در محلی خنك و خشك نگهداری كنید. قرص ها را به یك ظرف دیگر منتقل نكنید مگر آنكه آن ظرف برای نگهداری نیتروگلیسرین ساخته شده باشد. داروی دیگری داخل ظرف حاوی نیتروگلیسرین نریزید، و ظرف حاوی نیتروگلیسرین را با خود داخل جیبتان حمل نكنید، چرا كه در اینصورت ممكن است بیش از حدگرم شود. با رعایت این نكات احتیاطی نیتروگلیسرین تا آخر تاریخ انقضایش (كه روی ظرف دارو مشخص شده ) مؤثر و كارا باقی خواهد ماند.
آئروسل زبانی نیتروگلیسرین توسط یك ظرف مجهز به اسپری استفاده می شود. در موقع نیاز ظرف را سربالا گرفته ، یك یا دو بار (البته به تجویز پزشكتان ) رو یا زیر زبان اسپری كنید. بعد از هر بار اسپری دهانتان را ببندید و همان موقع آب دهانتان را قورت ندهید. ظرف محتوی دارو را تكان ندهید و اسپری را استنشاق نكنید. وقتی احساس می كنید درد آنژینی می خواهد شروع شود، بنشینید و دارو به زیر زبان تان اسپری كنید. اگر احساس غش ، سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم داشتید، چند نفس عمیق بكشید و سرتان را بین دو زانو قرار دهید تا به تدریج این احساس رفع شود. و در صورت عدم بهبود درد دارو را می توان هر 5 دقیقه (مجوعاً تا سه نوبت ) تكرار كرد. اگر پس از 15 دقیقه یا سه بار اسپری هنوز درد داشتید با پزشكتان یا یك مركز فوریت های پزشكی تماس بگیرید، یا از كسی بخواهید فوراً شما را به بخش فوریت های یك بیمارستان برساند.
قرص های كامی طولانی رهش نیتروگلیسرین را بین لب یا گونه و لثه های فوقانی قرار می دهند تا به تدریج در دهان حل شود. این قرص ها را نباید بلعید، جوید، یا خردكرد. اگر در طی 5-3 ساعتی كه قرص در محل است می خواهید چیزی بخورید یا بنوشید، قرص را بین لب بالا و لثه قرار دهید. اگر اتفاقی یك قرص را بلعیدید، فقط كافی است یك قرص دیگر را جایگزین كنید.با وجود یك قرص در دهان برای خواب به بستر نروید؛ ممكن است باعث خفگی شود. نوشیدن نوشیدنی های داغ و لمس قرص با زبان موجب می شود تا قرص سریع تر حل شود.
سایر قرص ها و كپسول های نیتروگلیسرین را می توان در سه یا یك لیوان پر از آب با شكم خالی بلعید. این دارو را باید در محل خنك و خشك نگهداری كرد. اگر یك نوبت را فراموش كردید ، به مجردی كه آن را به یاد آوردید مصرفش كنید. اگر كمتر از 2 ساعت تا نوبت بعدی مانده بود، نوبت فراموش شده را رها كرده و به برنامه دارویی معمولتان بازگردید.
پماد نیتروگلیسرین برای جلوگیری یا كاهش دفعات حملات آنژینی استفاده می شود. این شكل از دارو روی حمله ای كه هم اكنون رخ داده ، اثری ندارد. دستورالعمل روی جعبه دارو را به دقت بخوانید. پیش از مالیدن این پماد، باقیمانده پماد قبلی را از روی پوستتان پاك كنید. از خط كش كاغذی داخل جعبه دارو برای اندازه گیری مقداری از دارو كه باید از لوله محتوی پماد خارج شود استفاده كنید. یك لایه نازك را به دارو آغشته كنید. پماد را به پوست نمالید. برای جلوگیری از التهاب و تحریك پوست در هر نوبت محل استعمال دارو را عوض كنید. اگر یك نوبت را فراموش كردید ، به مجردی كه آن را به یاد آوردید، از دارو استفاده كنید. اگر كمتر از 2 ساعت تا نوبت بعدی مانده است ، نوبت فراموش شده را استفاده كنید و نوبت بعدی را جا اندازید و مجدداً به برنامه دارویی معمولتان باز گردید.
پلاك های نیتروگلیسرین (روش پوست گذر) برای جلوگیری یا كاهش دفعات حملات آنژینی استفاده می شود. پیش از گذاشتن یك پلاك جدید، قبلی را بردارید. لبه های پلاك را نبرید و آن را كوچك نكنید، زیرا با اینكار مقداری از دارو را كه باید به بدنتان برسد تغییر می دهید. پلاك را در یك محل پاكیزه و خشك پوست كه بدون مو (یا كم مو)، و فاقد جوشگاه ، بریدگی ، یا بثورات جلدی باشد بكار برید. برای جلوگیری از تحریك پوست محل پلاك را هربار عوض كنید. اگر پلاك جدا شد، یك پلاك جدید نصب كنید. اگر یك نوبت را فراموش كردید ، به مجردی كه آن را به یاد آوردید پلاك را نصب كنید و به برنامه دارویی معمولتان بازگردید.
هشدارها و عوارض جانبی
در صورت بروز هریك از علایم زیر با پزشكان تماس بگیرید: تاری دید، خشكی دهان ، سردرد شدید، یا بثورات جلدی . علایم مسمومیت در اثر مصرف بیش از حد نیتروگلیسرین عبارتند از: كبودی لب ها، بستر ناخن ها، و كف دست ها؛ سرگیجه شدید؛ احساس فشار در سر؛ مشكل در تنفس ؛ خستگی شدید؛ ضربان قلب تند؛ تب ؛ و تشنج . برخی از مصرف كنندگان نیتروگلیسرین همچنین ممكن است دچار سردرد خفیف ، برافروختگی صورت و گردن ، و تهوع شوند. با استفاده مداوم از دارو سردرد معمولاً طی چند روز یا هفته رفع خواهد شد. این سردردها را می توان با مسكن های معمولی تسكین داد. اگر این علایم مشكل ساز شدند یا نمی دانستید كه برای تسكین سردردتان چه دارویی مصرف كنید با پزشكتان مشورت كنید.
موارد احتیاط
در صورت وجود هریك از موارد زیر پیش از مصرف نیتروگلیسرین ، پزشكتان را مطلع سازید:
حساسیت به هر نوع ماده غذایی ، نگه دارنده ها، یا رنگ های خوراكی ، نیتروگلیسرین ؛ یا داروهای دیگر (به ویژه نیترات ها و نیتریت ها).
بارداری یا شیردهی .
مصرف داروهای دیگر، به ویژه داروهای پرفشاری خون ، یا دیگر داروهای قلبی .
سابقه یا ابتلا به خونریزی مغزی یا ضربه به سر اخیر، كم خونی ، گلوكوم (افزایش فشار داخل چشم )، پركاری تیروئید، مشكلات قلبی ، یا بیماری های كلیوی .
هنگام مصرف نیتروگلیسرین توصیه می شود
به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنید تا بهبودتان را زیرنظر داشته باشد.
به آرامی از حالت نشسته یا خوابیده برخیزید تا دچار سرگیجه و سیاهی رفتن چشم نشوید.
یك برگه شناسایی پزشكی به همراه داشته باشید كه نشان دهد نیتروگلیسرین مصرف می كنید.
نیتروگلیسرین را دور از دسترس كودكان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری كنید (در این شریط نیتروگلیسرین فاسد می شود).
نیتروگلیسرین تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان ، در توالت دور بریزید.
هنگام مصرف نیتروگلیسرین نباید
بدون مشورت با پزشكتان دارو را قطع كنید. برای قطع این دارو مقدارش باید تدریجاً كاهش یابد.
الكل بنوشید، برای مدتی طولانی سرپا بایستید، یا در هوای گرم ورزش كنید. این فعالیت ها ممكن است موجب سیاهی رفتن چشم یا سرگیجه شوند.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : [ سینا جلالی فر (با مسئولیت محدود) ]

آخرین پست ها

جست و جو در انجمن مجازی دارو سازان جوان

نویسندگان

Generate your flash banner free online

مترجم سایت

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

Create your flash banner free online Generate your flash banner free online Make your flash banner free online -----------------------------------------
استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع و آدرس ما مجاز میباشد www.pharmacist.mihanblog.com Generate your flash banner free online
Flash banner maker online ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ RSS to JavaScript< Generate your flash banner free online Generate your flash banner free online